Workshop v ZŠ Montessori

Jakým způsobem může probíhat workshop? Jak přesně tato aktivita probíhala v soukromé základní škole, která je zaměřená na techniku Montessori?

Výuka AI
Výuka AI v základní škole Montessori

 

Náš tým uspořádal workshop v soukromé základní škole AMA School v Mostě na téma AI a elektronika. Dětem tak byla představena umělá inteligence, základní technika v komunikaci s AI a bezpečnost na Internetu. Druhá kategorie byla zaměřená na elektroniku. Od počátku vývoje, čipů, po výrobu základních desek a jejich údržbu až po samotnou likvidaci elektroniky.

AI – Umělá inteligence 

Kdo by jí dnes neznal? Průkopníkem v této oblasti je společnost OpenAI, která stvořila ChatGPT. Stejnou umělou inteligenci jen pod jiným názvem používá Microsoft pod názvem Copilot. Ten byl od počátku jedním z hlavních finančních zdrojů OpenAI. Rozdíl je však v tom, že Copilot má mírně uškrcené “myšlení” a online přístup k Internetu. ChatGPT nabízí verzi 3.5, která je zdarma a využít jí tak může kdokoli. Dále pak verzi 4.0, která je však zpoplatněná částkou 20USD/měsíc. Tato verze slibuje lepší logiku. ChatGPT 4.0 si však můžeme snadno vyzkoušet a to právě pod Copilotem. Děti si vyzkouší obě varianty.

AI a workshop

Zpět ale k našemu workshopu. AI byla představena v celé své kráse. Děti si vyzkoušely základní komunikaci s AI a možnosti, které tato služba nabízí.

Výuka AI
Představení AI

 

Pro umělou inteligenci jsou důležitá klíčová slova. Respektive musíme správně popsat požadavek a více přiblížit výsledek, který požadujeme. Někdy na to musí uživatel trochu specificky, aby dosáhl tíženého výsledku. AI je totiž zdrojový kód a obrovská databáze. Je tedy velmi snadné, že při obyčejné otázce se v odpovědi trochu zamotá a výsledek tak nemusí být v takové podobě v jakém by mohl být očekáván. Čím komplikovanější odpověď očekáváme, tím podrobněji musíme požadavek popsat. Společně s tímto tématem je i oblast “Bezpečí na Internetu”, které se bohužel díky AI ještě zhoršuje. Hrozbou jsou pro děti i samotní lidé, kteří se vydávají na sociálních sítí za jiné osoby. Nebezpečí je na Internetu opravdu mnoho a tak je na workshopech zmíněn jen základ. Další témata jsou pak probírána v samostatné besedě, nebo kurzech.

Elektronika

Elektronika byla představena v základním charakteru. Jak vypadá, jak funguje, pracuje a jak je možné jí udržovat v chodu. Většina dětí používá počítač, tablet či mobilní telefon. Velmi málo dětí však vůbec ví, co se skrývá pod klávesnicí přenosného počítače či za dotykovou obrazovkou. Vodivé spoje, čipy, paměťové bloky či baterie.

Výuka AI
Představení elektroniky (zleva Xbox a PS4)

 

Z herní konzole Xbox, nebo PS4 se najednou stala očesaná základní deska, plná drobných součástek. Velmi často slýchávám, že základní deska vypadá jako veliké město z leteckého pohledu. Vodivé spoje připomínají silnice, součástky a čipy pak domy a průmyslové haly.

Údržba elektroniky

Od jedné holčičky padla velmi zajímavá otázka. “Co se s touhle elektronikou vůbec stalo, že je rozbitá?” Dotaz byl směřován na základní desku herní konzole Xbox 360. Tím se otevřelo další téma – Jak o elektroniku pečovat. U herních konzolí, stolních a přenosných počítačů je důležitá údržba a výměna teplovodivé pasty. V opačném případě dojde k narušení cínových spojů a procesor přestane komunikovat. Dětem bylo názornou ukázkou vysvětleno, že elektronika není dětská hračka a je náchylná na manipulaci, zapínání atd.

Likvidace / Ekologie

Část kterou mají děti asi nejraději. Že počítač a podobná elektronika nepatří do běžné komunální popelnice je zřejmé. Co se ale s elektronikou děje dál? Kompletní demontáž, třídění a případná recyklace. Téma elektroniky je zakončeno ukázkou možné ekologie. 

Červ Potemníka Brazilského

Několik servisů elektroniky se kterými spolupracujeme používají na likvidaci polystyrenu červy. Možná to zní nechutně, ale tento zázrak zvládne jako jediný na světě ekologicky a poměrně rychle (záleží na množství) zlikvidovat polystyren. Díky enzymům v jeho těle přemění polystyren na ekologický trus, který v sobě nenese žádné stopové prvky plastů, ty nezůstávají ani v jeho těle. Červ však nemá kusadla, kterým by dokázal prokousnout lidskou kůži a tak se stal na okamžik školním mazlíčkem.

Výuka AI
Larva Potemníka Brazilského
Výuka AI
Larva Potemníka Brazilského

 

ZŠ AMA School v Mostě tak od nás obdržela i krabičku, která obsahovala několik desítek kusů larev tohoto úžasného brouka. Děti larvy rovnou nakrmí polystyrenem a druhý den se přesvědčí, že polystyren “zmizel”. Skvělé kouzlo lze provést třeba i s houbičkou na nádobí.

Výuka AI
Larvy Potemníka Brazilského s polystyrenem

 

Larvy jsou u nás nejvíce známe chovateli některých plazů, ale i třeba ježků, kde slouží jako pochutina či doplněk stravy. A tak po nakrmení putují červy přesně tam, kam patří – do bříšek ptáků a dalších strávníků.

Mikroskop

Nedílnou součástí každého správného servisu elektroniky je i mikroskop. Ten na našem workshopu přirozeně nesmí chybět, byť v menší a přenosnější variantě. Děti mají možnost si pod mikroskopem prohlédnout velmi drobné součástky a pracovat s pinzetou. Uchopit drobné SMD součástky a zároveň hledět do mikroskopu není napoprvé snadné, chce to trochu praxe.

Výuka AI
práce s pinzetou pod mikroskopem

 

Při každém hrubém zapojení nabíječky do mobilního telefonu trpí konektor uvnitř přístroje. Výměna takového konektoru vyžaduje pinzetu, ideálně mikroskop, jistou dávku klidu a trochu praxe. Celý workshop je pak zakončený kompletním shrnutím všech témat a názornou ukázkou jednotlivých komponent základních desek, včetně SMD součástek a popisu jejich funkčnosti (v základním výkladu).

Výuka AI
závěr workshopu

 

Závěrem

Děti se v rámci celého workshopu dozvědí, že elektronika je další svět do kterého mohou proniknout. Svět, kde jsou možnosti téměř neomezené. Od programování po samotný hardware. Že je nutné být opatrný při připojení nabíjecího konektoru do přístroje či neomezovat průduchy přenosného počítače položením na postel. Jak se k elektronice chovat a jak nakládat s vysloužilým spotřebičem. Téma AI a elektronika byla účelově vybrána ZŠ, workshop je však možné vytvořit z mnoha dalších odvětví, které nabízíme.

Dívčí tábor na zámku

Pokémon tábor v přírodě

MINECRAFT tábor na počítači a v přírodě