Pro ty, kteří nás ještě neznají

Hledáte vhodný dětský tábor pro Vaše dítě? Navštěvujete webové stránky a sháníte se po něčem, co ve Vás vyvolá pocit jistoty, že budou Vaše děti v bezpečí? V tomto článku se dozvíte kdo jsme a co děláme.

Výuka AI
debatní kroužek (dětský tábor)

Vážení rodiče, jmenuji se Lukáš Rutar a stojím za vznikem něčeho tak úžasného, jako je TADELA. Jako dítě jsem na tábor jezdil pravidelně celých 9let. Dále pak 21let jako personál u dětí (praktikant, vedoucí a hlavní vedoucí). V posledních letech jsem jako tajný poradce navštívil několik táborů a zapojil se do nespočet situací, které na táboře mohou vzniknout.

Poklička na táboře?

Je těžké popsat to, jak to na dětském táboře funguje. Na první pohled se může zdát, že jde o běžný systém. Ovšem při podrobném zkoumání lze velmi snadno zjistit, že se pod pokličkou mezi dětmi mohou dít opravdu zvláštní věci. Děti si totiž vytvářejí mezi sebou vlastní svět. Vlastní hierarchii, vlastní přístup, předávání informací. Bojují se svými problémy, hranicemi, vztahy apod. Organizátor tábora sedící v kanceláři, nemá absolutně žádnou šanci proniknout pod pokličku do tohoto světa. Dokonce ani vedoucí, který tráví s dětmi opravdu mnoho času, se do tohoto světa jen tak nedostane. Děti Vás totiž musí přijmout mezi své a tím dostanete pomyslnou vstupenku. Což je mnohdy opravdu náročné, jelikož si vedoucí musí udržet přirozenou autoritu (jinak dítě vkročí tam kam nemá a může si ublížit) a zároveň musí být jedním z nich.

Co se děje pod pokličkou?

Na svou první vstupenku pod pokličku si pamatuji, jako by to bylo včera. Dozvěděl jsem se opravdu mnoho informací, které jsou pro kvalitní tábor klíčové. Pocity, pohled na hry, na vedoucí, na ostatní děti. Kdo koho tajně zlobí, má rád apod. Mnoho dětí řekne nahlas své pocity až v okamžik, kdy je to kritické. Některé děti o svých pocitech nemluví vůbec. Pod pokličkou se vedoucí dozví veškeré informace téměř okamžitě. Nejde však o druh “žalování” nýbrž o opravdové svěření se.

Výuka AI
zážitek - spaní v jeskyni na táboře (dětský tábor)

Pokud je mým cílem kvalitní tábor a nejde jen o nějaký druh marketingové akce – je pro mě/nás poklička opravdu důležitá. Je to jedno z mála vodítek, která nás přivedou k požadovanému cíli. Dokážu odhalit vztahový problém ještě před tím, než nastane a celkově se daleko lépe pracuje s táborovou atmosférou. Děti jsou vyslyšeny, někdo je na táboře opravdu poslouchá a vědí, že tam nejsou sami za sebe.

Jak se hledá kvalita

Mnoho rodičů hledá tábor podle jména organizátora. Podle programu, lokality a bohužel i ceny. Dle mých zkušeností ani jedna z těchto variant není měřítko kvalitního a bezpečného tábora. Program může znít na první pohled dobře, ale opírat o realitu se v praxi nemusí. Jméno známého organizátora také není známkou záruky, jelikož ten u dětí nemusí trávit mnoho času. Lokalita i cena nejsou sami o sobě zárukou – a vlastně ani nemohou. Sám jsem byl na táboře v krásné lokalitě. Starém středisku s průměrnou cenou a organizátorem, který u dětí tráví minimum času. Nejdůležitější je styl vedení organizátora a personál. Personál tráví s Vaším dítětem nejvíce času. Probouzí jej, stará se o něj přes den a dává dobrou noc. Řeší případné konflikty mezi dětmi, řídí hry apod. Právě personál je pro Vaše dítě tím nejbližším a nejdůležitějším aspektem na dětském táboře. Pár fotek a krátký medailonek na webu o každé osobě z personálu Vám však neprozradí, jak se daný člověk chová v krizové situaci. To je právě o kvalitách organizátora, který si kvalitní personál musí sám zajistit. Sám organizátor musí také hlídat dodržování kvality chodu tábora a to aktivní účastí. Každá další obsazená pozice mezi organizátorem a vedoucím může tuto hranici kvality snižovat (dle mého pohledu a názoru).

Výuka AI
procházka nočním lesem (dětský tábor)

 

Na mé tábory jezdí pravidelně stálý tým, který mimo tábory se mnou pracuje i na dalších projektech, které TADELA provozuje. Jezdíme po ZŠ a SŠ kde pořádáme workshopy, kurzy, kroužky a další aktivity. Dále pracuje na učebnicích, webal Studiu a naší nové učebně. Za svůj tým bych dal ruku do ohně. Přirozeně je však nutné čas od času tým rozšířit a tak uspořádám nábor nováčků. Prvotní testy v přihlášce, reálné testy při setkání a opravdu mnoho otázek, simulací a dalších testů. Výsledkem je spolehlivý personál, který dodržuje nastavené kvality. Aktivně na sobě pracuje sebevzděláváním a posouvá své hranice vědění.

Nekvalitní personál

Jak jsem již zmínil, nejdůležitější na celém táboře je kvalitní personál. Z praxe totiž vím, že opravdu dobrý personál dokáže i ze špatného táborového programu vytvořit velmi atraktivní a zábavný. Dále se na vysoké úrovni věnuje dětem. Co se ale může stát, když je personál nekvalitní? Když organizátor vytvoří tým jen na základě FB profilu a krátké osobní konzultace, případně personál ani neplatí (dobrovolná činnost)? Je toho plný internet, co vše se může stát..

Výuka AI
nekvalitní personál

A je to důvod, proč čtete tento článek. Protože se zajímáte s kým budou vaše děti na celý týden či dva. Osobně jsem se naštěstí s takto nekvalitním personálem nesetkal. To bohužel však není veškerá hrozba, kterou nekvalitní personál může vygenerovat. Nejde tolik ani o tým, jako o jednotlivce. Vedoucí co rozdává 150 dřepů za lehce sprosté slovo. Odloučení dětí “na samotku” za špatné chování. Někdy děti bez večeře, nemocná holčička s teplotou co běhá po táboře v jednu hodinu ráno, protože zvracela a nemůže nikoho v areálu najít – personál včetně zdravotníka v těžkém alkoholovém opojení. Odpolední program pro děti v takové podobě, že si vedoucí lehnou na deku a spí, děti mají “volno” a nikdo je nehlídá. Některé negativní zážitky se k rodičům ani nedostanou. Dítko prostě už jen nechce na tábor znovu. Někdy ani to není schopné říct a oponovat rodičům a tak to zkousne a jde do boje znovu. Mohl bych popsat několik A4 textu u kolika negativních situací jsem byl přítomný a musel je aktivně řešit – To jsem byl ještě jen jako vedoucí a neměl jsem možnost tým vybrat či zásadním způsobem ovlivnit chod samotného tábora. A to byl důvod, který mě přiměl začít jednat. Jsem totiž otec tří dětí.

Jak to funguje u nás?

Výuka AI
TADELA

Jako otce dvou dcer a syna mi zvedá tlak špatný přístup k dětem. Většinu personálu na dětských táborech tvoří studenti, kteří mohou mít praxi, ale nemají tu rodičovskou potřebu dotáhnout některé věci do konce. Osobně bych své děti poslal na opravdu minimální hrstku táborů, které se u nás pořádají. Nejde o to, že jsou tábory tak špatné. Mám prostě strach. Viděl a zažil jsem toho na táborech opravdu hodně. Přirozeně tím však nechci říct, že na všech táborech se děje něco špatného. Na všech táborech v naší republice jsem opravdu nebyl. A věřím, že jsou tábory, na kterých je kvalita opravdu vysoká a že tam jsou děti opravdu v bezpečí.

Výuka AI
návštěvy u dětí (Mikuláš)

Vytvořil jsem skvělý tým, který je u dětí naprosto dokonalý. Po ukončení letní táborové sezóny nás mnoho dětí prosilo i o podzimní tábory. A tak se přešlo i na ty. Navázal jsem spolupráci se státním zámkem v Benešově nad Ploučnicí, kde mimo jiné pořádáme právě podzimní tábory, kde jsou děti ubytované přímo na zámku. Po té přišlo pár žádostí, zda se můžeme postarat i o program pro školy v přírodě. Napadlo nás, že se mimo odvětví tábora můžeme věnovat dětem i mimo letní sezónu. Vzhledem k bohaté praxi nás všech v týmu máme dětem co nabídnout. A tak se naše aktivity rozrostly i na základní a střední školy, kde pořádáme workshopy, kurzy, kroužky, ale i běžnou výuku v technickém směru. Od té doby se můj tým stále rozrůstá a přicházejí další a další nápady a žádosti o organizaci aktivit. V soušasné době budeme brzy otevírat IT učebnu v Ústí nad Labem u Hraničáře a snažíme se obsadit veškeré významné dny pro děti. Pálení čarodějnic, den dětí, den rodin, halloween, Mikuláš, Ježíškova dílna apod. Cílem Tadely je vytvořit pomyslné místo, kde jsou děti v bezpečí, kde se dále budou rozvíjet, zábavným způsobem se vzdělávat a přirozeně i relaxovat. Můj osobní cíl je pak vytvoření základní školy, která bude napojená na další projekty Tadely a umožní tak všem dětem přirozený a klidný vstup do dospěláckého života.

Výuka AI
výuka AI (workshop)

 

Už se známe?

Máte už nějakou představu o mé osobě a Tadele? Pokud ještě ne, zavolejte mi na tel. číslo 732 994 011. Určitě pak lépe pochopíte, jak důležitá je pro mě kvalita programu a bezpečí dětí na všech našich aktivitách. Stejně jako to udělal nejeden otec. Vybavím si třeba rozhovor s jedním tatínkem, který na táboře nikdy nebyl. Jeho dcera ho však nějakou dobu přemlouvá, že by chtěla na tábor. A našel Dívčí tábor s ubytováním na zámku od Tadely. A protože si stále nebyl jistý – zavolal. Naprosto chápu obavy, které rodiče mají a velmi si jich vážím. Protože je to důkaz, že nechtějí poslat své děti na nějaký tábor, který na ně vyběhl na internetu. S tatínkem jsme si perfektně popovídali, jelikož náš zájem byl stejný. Také bych své dcery neposlal na první tábor bez toho, aniž bych si nezjistil veškeré informace, obzvláště když si přečtu zprávy a zjistím, co se na některých táborech děje. Věřím, že jsem se Vám tímto článkem alespoň malinko představil a že nyní vnímáte hodnoty, které jsou pro mě a celou Tadelu zásadní. Vaše dítě, je u mě stejně v bezpečí, jako mé vlastní děti. A ty bych nejraději zabalil do bublinek :)

Zajímají vás další články?

Dívčí tábor na zámku

Pokémon tábor v přírodě

MINECRAFT tábor na počítači a v přírodě