Finance na táboře
Hodnota financí se na základní škole nevyučuje. A pokud ano, tak pouze základním způsobem. Stále však zůstává jen u teorie. Jak tedy převést finanční gramotnost do praxe tak, aby byla zábavná a zároveň děti něco naučila? Právě proto máme na táboře vlastní měnu.
Proč je finanční gramotnost u dětí důležitá, ví asi každý rodič. Už při první dětské otázce: „Mami, já bych chtěl/a koupit tuhle hračku,“ nás často napadne: „To by se hodilo spíš k narozeninám nebo k Vánocům.“ Další myšlenkou může být i přepočet nákladů na hračku ve vztahu k vašemu odpracovanému času – hodinové mzdě. „Ví to dítě vůbec, jak dlouho musím chodit do práce, abych mohl tuhle věc koupit?“ S věkem dítěte rostou i náklady. Zatímco u tříletého potomka jde hlavně o hračky, u třináctiletého už to může být nový iPhone za desítky tisíc korun.
Táborová měna
Vytvořit vlastní ekonomiku na táboře se zpočátku zdálo jako snadný úkol. Při bližším pohledu se však ukázalo, že jde o poměrně sofistikovaný systém, který musí být za všech okolností funkční. Měna musí mít udržitelnou hodnotu, být dostupná pro každé dítě, motivovat k jejímu získávání a zároveň být obchodovatelná. Hodnoty měny odpovídají běžným bankovkám používaným v České republice.
Aby však děti mohly bankovky používat, bylo nutné vymyslet, za co je budou utrácet. Podařilo se nám vytvořit propracovaný finanční ekosystém, který lze snadno přizpůsobit libovolnému hernímu tématu.
Benefity
Jednou z možností, za co mohou děti utrácet táborovou měnu, jsou kartičky s benefity. Ty jsou u dětí velmi oblíbené a vyhledávané. Děti je nakupují, mění mezi sebou za jiné předměty, prodávají nebo s nimi platí za pomoc ve hře. Při každém otevření našeho obchodu se tvoří dlouhá fronta a z místnosti je slyšet napjaté šuškání o tom, co si kdo koupí a jak kartičky využije.
Téma kartiček se v průběhu tábora mění. V roce 2024 jsme se po dohodě s majitelem penzionu rozhodli vypnout WiFi. Už druhý den se v nabídce objevila kartička s benefitem „Odpolední WiFi“, která byla omezena jak počtem uživatelů, tak časem. Její hodnota převyšovala všechny ostatní benefity. Zájem o ni však trval jen několik dnů, a tak WiFi zůstala vypnutá, kartička byla nahrazena jinou a děti nakonec strávily tábor zcela bez internetu – dobrovolně a bez protestů. Kartičky s benefity se ovšem netýkají jen táborových výhod. Nabízíme také herní benefity, díky nimž mohou děti získat různé předměty ve hrách Pokémon a Minecraft, které by jinak nebylo možné získat vůbec, nebo jen velmi obtížně.
Finanční gramotnost
Zde přichází na řadu samotná finanční gramotnost. Některé děti se zaměřují pouze na vlastní obohacení a všechny získané peníze okamžitě utrácejí. Tyto děti pak sledujeme a postupně je provázíme základy finanční gramotnosti. Během tábora si vyzkoušejí investování i celkové zhodnocení svých úspor. Učíme je, jak efektivně nakládat se získanými prostředky i s naspořenou částkou. Díky tomu, že jde o reálnou praxi a děti vidí důsledky svého jednání téměř okamžitě, je mnohem pravděpodobnější, že si tyto zkušenosti přenesou i do běžného života a budou je aplikovat při práci s opravdovými penězi.
Stejně jako u běžné měny je i s tou táborovou potřeba plánovat a zvolit vhodnou strategii. Pamatuji si na dívenku, která sice byla na klasickém táboře, ale rozhodla se naspořit na nejdražší Minecraft kartičku v hodnotě 10 tisíc a ponechat si ji na památku. Tento krok byl velmi zajímavý a rychle zaujal téměř celý tábor. Možná vás napadá, zda svého cíle dosáhla. Ano, dosáhla. Postupovala velmi chytře – kartičky nakupovala během otevření obchodu, ale prodávala je v době, kdy se hrál Minecraft a obchod byl zavřený. To byl moment, kdy byla poptávka po kartičkách největší. Využila tak správného načasování „nákup–prodej“ ve svůj prospěch. Pro nás to byl důkaz, že výuka finanční gramotnosti byla úspěšná.
Investice
Protože nás finanční (i časová) gramotnost skutečně baví, zapojili jsme do programu i spoření a investování. Pro investici jsem vytvořil táborovou kryptoměnu „TECOIN“. Kurz této měny je k dispozici na našem webu a po celou dobu tábora ho děti mohou sledovat na obrazovce. Díky tomu mají možnost nakoupit jednotky TECOINU za táborovou měnu, a tím si vyzkoušet investování – sledovat vývoj ceny a přemýšlet o správném okamžiku pro nákup či prodej.
Děti si mohou své táborové peníze vyměnit za nové bankovky v měně TECOIN, které poté dále obíhají táborem a slouží k dalším obchodům. Aktuální kurz TECOINU je k dispozici na stránce: www.iTADELA.cz/kurz. V rámci finanční gramotnosti dětem zároveň vysvětlujeme princip obálkového systému a seznamujeme je s dalšími metodami, jak efektivně rozdělit své finance, spořit, investovat a samozřejmě i utrácet.
Udržitelnost
Aby naše táborová měna dávala smysl v širším kontextu, po skončení letních prázdnin nedochází k přerušení. Veškerou hotovost, kterou si děti na táboře naspoří a odvezou domů, si mohou příští rok přivézt a pokračovat v používání. V tomto případě dochází pouze k výměně starých bankovek za nové, protože každý rok obnovujeme vzhled všech bankovek. Navíc v průběhu roku mohou děti získat další bankovky v rámci několika soutěží na Facebooku, objednávky Mikuláše, včasné rezervace tábora nebo rychlé plné úhrady.
16.12.2024